Paintball - Domů Paintball - Příspěvky Paintball - O Paintballu Paintball - Odkazy
Paintball - paintballshop Paintball - militarypaintball Paintball - chci si zahrát Paintball - diskuze Paintball - galerie Paintball - bazar

Paintball - o paintballu

Paintball - o co jde?

Paintball se řadí mezi rychle se rozvíjející adrenalinové sporty nejen u nás, ale prakticky po celém světě. Hráč paintballu nepotřebuje být pouze fyzicky zdatný, ale musí mít také schopnost rychle se rozhodovat v krizových situacích a hlavně musí mít týmového ducha.
Úspěšným hráčem paintballu je ten, kdo má smysl pro fair play, prahne po vítětství, ale umí také přijmout prohru.
Paintball má mnoho podob a základní rozlišení je na military a sportovní paintball. Sportovní paintball existuje pouhých 15 let a i za tak krátkou dobu se stal jedním z nejvyhledávanějších outdoorových kolektivních sportů a v dnešní době je třetím nejpopulárnějším extrémním sportem na světě. Paintball si získal přízeň všech generací hlavně díky svému silnému soutěžnímu duchu a dnes jej hraje pravidelně přes 12 milionů registrovaných hráčů.
Paintballové ligy existují v lokální, národní, mezinárodní i světové podobě od začátečníků až po profesionální úroveň.
Paintball není pouze sport, ale je životním stylem.Jaká jsou pravidla paintballu?

Nejrozšířenější je varinta, kdy proti sobě stojí dva pětičlenné týmy. Jedna hra trvá 5 minut a vítězí ten tým, který do tohoto limitu vyřadí ze hry všechny členy soupeřova týmu a donese vlajku soupeře ke své metě. Vítězný tým obdrží body. Pokud se ani jednomu týmu nepodaří vyřadit protihráče v časovém limitu, jedná se o remízu.Co ke hře potřebujete?

Hraje se se speciálními paintallovými zbraněmi (tzv. značkovači), které mohou připomínat skutečné zbraně, ale fungují na principu stlačeného vzduchu nebo oxidu uhličitého. Jejich mířený dostřel je 30 až 45 metrů a většína z nich pracuje na poloautomatickém principu (jedno stisknutí spouště = jeden výstřel). Ke střelbě se používají speciální želatinové kuličky s tenkou skořápkou, která je naplněna barvou. Barva je samozřejmě biologicky nezávadná a vodou rozpusná. Snadno se dá smýt z oblečení vodou nebo mýdlem. Pokud kulička zasáhne hráče, rozbije se a označí ho jasnou barvou. Takto označený hráč je vyřazen ze hry.
Při paintballu je kladen velký důraz na bezpečnost. Hráči i rozhodčí musí nosit speciální paintballovou masku, která chrání celý obličej a je důležitá především pro ochranu očí.Jak vypadá paintballové hřiště?

paintball Rozměr hřiště pro 5 členné týmy je 30 x 50 m. Povrch hřiště je stejný s fotbalovým, tzn. tráva přírodní nebo umělá. Turnaje probíhají většinou právě na fotbalových stadionech. Kvůli bezpečnosti i komfortu diváků je hřiště ze všech stran ohraničeno vysokou sítí až do výšky 5 metrů. Na hřišti je přibližně 25 nafukovacích překážek, které jsou zrcadlově rozmístěny a ukotveny do země kolíky. Překážky slouží hráčům pro krytí proti soupeřově střelbě. Existuje mnoho druhů překážek, které mají rozličné tvary a velikosti. Rozmístění překážek na hřišti je pro každý turnaj jiný a umožňuje použití strategie a taktiky týmů a hráčů. Na užších stranách hřiště jsou startovací mety a vlajky týmů.Důraz na bezpečnost

Paintball je díky přísnému dodržování bezpečnostních pravidel dle statistik pojišťoven bezpečnější než sporty jako golf, tenis či plavání. Proto je řazen mezi tzv. bezpečné sporty.
Při hře je na hřišti přítomno dostatečné množství rozhodčích, kteří na dodržování pravidel dohlížejí. Jakýkoli fyzický kontakt není na hřišti povolen.A co paintball v ČR?

V České republice působí Paintballová asociace (PGBA), která je členem ČSTV. Existuje zde také celá řada paintballových klubů a stovky paintballových hráčů. V ČR se hrají dvě národní ligy, jedna evropská liga a Mistrovství ČR.Zajímavosti o Paintballu

  • Paintball se těší oblibě při pořádání team buildingových akcí renomovanými firmami.
  • Největší paintballový turnaj, který se odehrál v ČR, hostil 78 týmů ze 14 zemí světa. Hrálo se v divizích proffesional, amateur a novice.
  • Prestižní sportovní kanál v USA ESPN2 vytvořil pro velký úspěch speciální televizní štáb, který se výhradně zabývá paintballovými přenosy.
  • Paintball je navržen jako ukázkový sport na letní olympiádu.
  • Oliver Lang, profesionální hráč Los Angeles Ironmen, vydělává přes 100 tisíc dolarů ročně.
Kalendář turnajů

Paintballová akademie Paintbagame.cz - Paintballová akademie

PAINTBALLGAME.CZ Paintbagame.cz

PAINTBALLSHOP.CZ Paintballshop.cz

INTERNATIONAL XBALL LEAGUE INTERNATIONAL XBALL LEAGUE

(c) paintballinfo.cz - military paintball | sportovní paintball - 2006 Praha

mapa webu

Paintball je skvělá zábava!

Podporujeme: Paintball Paintball Praha Paintball Shop Paintball v Praze

Paintball, hra plná adrenalinu, napětí a dobrodružství. V paintballu není důležitá pouze fyzická kondice, ale také schopnost rychle a správně se rozhodovat.